Aktualności Oblicze, przyszłość i nowe przystanie kajakowe na rzece Kamienica

Oblicze, przyszłość i nowe przystanie kajakowe na rzece Kamienica

25 Czerwiec 2019, 15:44
W ramach przedsięwzięcia pod nazwą Pomorskie Szlaki Kajakowe powstała przystań w Tuchomiu (3 km od naszej bazy) oraz punkt etapowy na szlaku w okolicach Izby Regionalnej w Modrzejewie i przystań zlokalizowana na pozostałościach dawnego młyna w Modrzejewie - w miejscowości gdzie znajduje się nasza baza!
Przedsięwzięciem zostało objętych ponad 1 000 km szlaków. Na 34 szlakach wodnych zaplanowano do realizacji 20 projektów, na które składa się blisko 230 zadań.

W przypadku naszej gminy powstała duża przystań w Tuchomiu wraz z zapleczem socjalnym, pięcioma altanami, ciągami pieszo-jezdnymi, parkingiem oraz oświetleniem i stojakami na kajaki. W Modrzejewie powstały mniejsze dwa obiekty z altanami, ławeczkami, miejscami na ognisko oraz stojakami na kajaki.

Kamienica jest bardzo urokliwą, a zarazem trudną rzeką jednak jesienią Wody Polskie planują usunięcie powalonych drzew dzięki czemu będzie łatwiej pokonać odcinek z Tuchomia do Modrzejewa co aktualnie zajmuje ok 6h.
Rzeka wypływa z Jeziora Kamieniczno koło Ciemna. Kamienica to rzeka przeznaczona dla doświadczonych kajakarzy, przepływa głównie wśród terenów leśnych, z dala od domostw. Charakteryzuje się szybkim nurtem, na jej trasie znajduje się sporo przeszkód. Długość szlaku kajakowego - 35 km.
Proponowane przez nas odcinki to:
1. Tuchomie (przystań kajakowa)  - Modrzejewo Młyn (przystań kajakowa) [4-6 h ; 10 km]
 Spływ kajakowy rozpoczynamy w miejscowości Tuchomie na przystani kajakowej, oddalonej od naszej bazy o 3 km. Jest to odcinek tylko dla kajaków jednoosobowych. Rzeka Kamienica jest wąska oraz płytka. Po wypłynięciu za Tuchomie, rzeka nabiera tempa - staje się wartka, występują na niej liczne kamienie i zwałki. Spływ kończymy uskokiem wodnym, za mostem (ruiny starego młyna) na przystani kajakowej.
2. Modrzejewo - Kamieńc [6-7 h ; 13 km]
Odcinek rzeki Kamienica trudny, napotykamy na nim sporo przeszkód - powalone drzewa, głazy oraz kamieniste dno. Szybki nurt powoduje, iż spływ kajakowy na tym odcinku pokonują jedynie doświadczeni kajakarze.
3. Kamieńc - Gałąźnia Mała [5-6 h ; 12 km]
Trasa spływu kajakowego o dużym stopniu trudności. Na szlaku Kamienicy napotkamy przeszkody. Rzeka wąska, miejscami płytka, z szybkim nurtem. Ostatnie kilka kilometrów trasy kontynuujemy Słupią. Atrakcją odcinka jest elektrownia wodna Gałąźnia Mała.
Zapraszamy na Kamienicę! 

Kontakt

Gałąźnia Mała 1A, 77-140 Kołczygłowy

Dane do przelewu w przypadku rezerwacji:
  • imię i nazwisko
  • adres
  • nazwa banku
  • numer konta

Napisz do nas

Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności. -> Dowiedz się więcej.